Pota Nedir?

POTA (Parks on the Air), doğal parklarda amatör telsizcilerin buluştuğu bir amatör telsiz haberleşmesi etkinliğidir. Amacı hem doğayla iç içe radyo hobi aktivitelerini teşvik etmek hem de park ve doğal alanlara olan ilgiyi artırmaktır. Katılımcılar, açık havada amatör telsiz ekipmanlarıyla iletişim kurarak hem doğayla bağ kurarlar hem de telsizcilik becerilerini geliştirirler.

POTA'yı kullanmaya başlamak iki yoldan biriyle gerçekleşebilir: parklara giden bir "aktivatör" olarak veya parkta biriyle iletişim kurmaya çalışan bir "avcı" olarak. POTA'ya katılmanın en kolay yolu avcı olmaktır.

Avcılık Hakkında

Avcılar, parktaki aktivatörlerle iletişim kuran kişilerdir. Bir avcı olarak kurallar az ve basittir.

İlk adım olarak, POTA.app web sitesine kaydolmanız gerekmektedir. Profil oluşturduktan sonnra her QSO yaptığınız parklardan puan kazanırsınız.


POTA.app web sitesi ile parkları ve etkinlikleri takip edin. Bu size hangi parkların POTA etkinliklerine dahil olduğunu ve ne zaman aktif olduğunu gösterecektir.


Kendi amatör telsiz ekipmanlarınız ile çalışma yapılan parklarla iletişim kurun.

Aktivatörlük Hakkında

Aktivatörler, taşınabilir eşyalarını toplayıp bir parka giden ve bir istasyon kuran kişilerdir. Aktivatörlere yönelik kurallar hala oldukça basittir.

  • POTA Kurallarına Uyun.
  • DX Davranış Kurallarına uyun.
  • Parkları temiz tutun ve hiçbir iz bırakmayın.
  • POTA.app üyeliğinizin olması şarttır.
  • Aktiviteden sonra log(günlük) yüklemeniz şarttır.
  • Siz ve tüm ekipmanlarınız park(lar) sınırları içerisinde olmalıdır.

Kuralları öğrendikten sonra POTA.app haritasına gidin. Parkların detaylarını inceleyip, çalışma yapmak istediğiniz parkı seçin.


Parkta bir yer seçtikten sonra ekipmanınızı kurun, sessiz bir frekans bulun ve CQ'yu aramaya başlayın. İlk CQ çağrılarınızı yaparken POTA.app adresine gidip spot ekleyebilirsiniz. Kendinizi tespit ettiğinizde avcılar hızlı bir şekilde geleceklerdir, bu nedenle QSO'larınızı kaydetmeye başlamaya hazır olun!

ADIF dosyanızı oluşturduktan sonra web sitesinin “My Log Uploads” bölümüne gidin (bunu sağ üstteki menüde, çağrı işaretinizin altında bulacaksınız) ve günlüklerinizi yüklemek için dosya iletişim kutusunu kullanın. İstatistiklerinizi birkaç saat içinde göreceksiniz ve kazanılan ödüller dolmaya başlayacak. Bu noktada arkanıza yaslanıp bir Aktivatör olarak saflara katıldığınız için kendinizi tebrik edebilirsiniz!


Daha çok video izlemeyi seviyorsanız N3NWV Matt tarafından hazırlanan bu temel Başlangıç ​​Kılavuzuna göz atın.


POTA Türkiye Sorumlusu

Furkan ÖZEN - TA7H

Elektrik ve Elektronik mühendisidir. 2012 yılında amatör telsizcilik ehliyetini almıştır. Mors alfabesi(CW) biliyor ve uluslararası dernek olan SKCC – Straight Key Century Club üyesidir. POTA - Parks On The Air (Parklar Havada) aktivitesinin Türkiye sorumlusudur. TA7AOF çağrı işareti ile amatör telsizciliğe başlamış ve birçok belgeyi almaya hak kazanmıştır. On yıl boyunca TA7AOF işaretini kullanmış yönetmelik gereği tek haneli çağrı işareti alarak yeni çağrı işareti TA7H olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nden, en üst lisans türü olan EXTRA amatör telsiz lisansı almıştır, W7AOF çağrı işaretine sahibidir. ABD Amatör telsizcilik sınavlarında gözetmendir. (Farklı band ve modlarda DXCC belgesi sahibidir. Kosova, Gürcistan, Hırvatistan ve Kuzey Kıbrıs’ta telsiz çalışması(DXpedition) faaliyetleri yapmıştır. Kişisel web sitesi: furkanozen.com.tr Kazandığı ödüller ve sertifikalar: buraya tıklayınız QRZ sayfaları : TA7H ve W7AOF


İletişim

TADX.ORG STATISTICS

Saved QSO

0

Registered Users

0

Callsigns

0

Issued Award

0

Bronze Awards

0

Silver Awards

0

Gold Awards

0

Platinum Awards

0